Horst
Terug

CBS meldt nog steeds veel overlijdens: opnieuw oversterfte

3edb962b104142219e48ed88bea34395.jpg

In oktober gingen er opnieuw meer Limburgers dood dan verwacht: er was weer sprake van oversterfte. Dat was de afgelopen maanden vaker het geval.

1Limburg - Omroep Horst aan de Maas |
Naar schatting overleden er in oktober 948 Limburgers, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) vrijdag. Dat zijn er zo'n 5 procent meer dan verwacht. OversterfteIn het hele land overleden er in oktober meer mensen dan verwacht. In totaal kwamen er naar schatting zo'n 13.230 mensen te overlijden. Dat zijn er bijna 1.800 meer dan verwacht (16 procent). De sterfte was vooral hoger onder kwetsbare mensen zoals bewoners van verpleeghuizen of zorginstellingen voor mensen met een beperking. Vorige maand bleek al dat de oversterfte niet in alle regio's van Nederland even groot is dit jaar. Zo lag het percentage in Zuid-Limburg een stuk lager dan het landelijk gemiddelde. Ook in de afgelopen maand is het percentage oversterfte in Limburg lager dan het landelijk gemiddelde. Oorzaak onbekendDe oorzaak van de extra sterfte in oktober kan het CBS nog niet geven. Dat wordt pas over een aantal maanden bekend. Het statistiekbureau baseert zich daarvoor op doodoorzaakverklaringen van artsen. Op dit moment zijn die alleen voor het eerste en tweede kwartaal van dit jaar bekend. Corona was in die periode in 3,5 procent van de sterfgevallen de oorzaak van een overlijden. De oversterfte was in die maanden hoger dan alleen door het virus verklaard kan worden. Naast de coronapandemie is er volgens het RIVM vanaf half maart dertien weken lang een griepepidemie in Nederland geweest. Verzwakte mensenCBS-onderzoeker Ruben van Gaalen zei vorige maand dat een andere mogelijke reden voor de oversterfte in het tweede kwartaal kon zijn dat mensen die eerder corona opliepen en herstelden, wel verzwakt waren en daardoor later alsnog overleden aan iets anders. Een andere verklaring kan zijn dat mensen die 'normaal gezien' zouden zijn overleden in de winter, bijvoorbeeld door een infectie, toen bleven leven omdat ze zichzelf extra beschermden vanwege de pandemie. Zij overleden dan later mogelijk alsnog. Die hypothese is volgens Van Gaalen moeilijk te bewijzen, maar "het is wel een patroon dat we herkennen van grote epidemieën".

Lees ook

Stemmen Gasthoes.png

Gemeenteraadsverkiezingen

Twee stemlokalen in ‘t Gasthoês: ’Ik wist niet dat er hier twee waren’

De stemlokalen hebben hun deuren geopend en opvallend dit jaar is dat in 't Gasthoês in Horst niet één, maar twee stembureaus zijn ingericht. Voor veel stemmers die woensdagochtend hun stem uitbrachten daar, was dat nog niet bekend.

stemmen gasthoes.jpeg

Gemeenteraadsverkiezingen

LIVEBLOG: volg hier de verkiezingen in Horst aan de Maas

Wie wordt de grootste in Horst aan de Maas? In dit liveblog lees je heel de dag de laatste updates rond de gemeenteraadsverkiezingen in Horst aan de Maas.

militaire oefening

Reportage

Militaire oefening in de Maas bij Grubbenvorst: 'Zoiets zie je toch maar zelden'

In de Maas bij Grubbenvorst werd dinsdag geoefend door militairen. Ze oefenden met het overzetten van materiaal en dat trok veel bekijks.

Latin weekend header.jpg

Een heel weekend salsadansen in America: 'Hier komt iedereen samen'

Normaal klinkt traditiegetrouw 'Bestel mar' door de speakers, maar nu speelt er Spaanstalige muziek. In America waren afgelopen weekend zo'n 2500 dansers aanwezig voor Latin Weekender, het grootste latin weekendevenement in Nederland.

inbraak inbreker koevoet.jpg

Horst aan de Maas op plek 284 in onderzoek naar invloed van criminaliteit

De gemeente Horst aan de Maas staat op plaats 284 in de RTL Nieuws Onderwereldkaart, een onderzoek naar de invloed van ondermijnende criminaliteit in Nederlandse gemeenten. Vijftien indicatoren, van misdrijven tot kwetsbaarheden, bepalen de scores per gemeente.

lijsttrekkersdebat - leefbaarheid.png

Gemeenteraadsverkiezingen

Leefbaarheid in de dorpen: dit zeggen de partijen erover in het lijsttrekkersdebat

In het lijsttrekkersdebat van Omroep Horst aan de Maas gingen de partijen in debat over leefbaarheid in de dorpen. Waar verschillen zij van mening en waar liggen juist overeenkomsten?