Horst
Terug

Horst gaat liquidatie in oorlog niet opnieuw onderzoeken

b8f6b302850417961d5832e960473102.jpg

De joodse onderduiker Salomon Walvis blijft in Horst te boek staan als oorlogsslachtoffer.

Frank Ruber - 1Limburg |
De gemeente gaat niet in op een verzoek om het eerherstel dat Walvis enkele jaren geleden postuum kreeg, opnieuw te overwegen. Dat laat een woordvoerder van de gemeente Horst aan de Maas weten. Liquidatie door verzetSalomon Walvis was een joodse onderduiker die tijdens de oorlog geliquideerd werd door het Limburgse verzet. Het lokale verzet in Horst besloot tot de liquidatie uit angst; Walvis zou gedreigd hebben om verzetslieden te verraden. Onderzoeker Gerrit van der Vorst concludeerde in 2018 dat de liquidatie in de bossen bij Grubbenvorst zonder goede redenen had plaatsgevonden. Daarop kreeg Walvis postuum eerherstel; zijn naam werd bijgeschreven op het gemeentelijk herdenkingsmonument voor oorlogsslachtoffers en er kwam een struikelsteen die aangaf dat Walvis zonder goede redenen was doodgeschoten. Onterechte rehabilitatieNabestaanden van verzetslieden vonden die rehabilitatie onterecht. Zij hadden van hun ouders altijd gehoord dat de liquidatie in 1944 noodzakelijk was omdat er geen andere mogelijkheden waren om Walvis in toom te houden. De broers Houwen, zonen van verzetsman Wiel Houwen, gaven opdracht voor een tegenonderzoek. Historicus Fred Cammaert concludeerde daarin onlangs dat het verzet wel degelijk goede redenen had om Walvis om te brengen. Tegenstrijdige adviezen"Het zijn twee tegenstrijdige adviezen van historici. Het college wil geen standpunt innemen", aldus woordvoerder Hayke Hendrix van de gemeente Horst aan de Maas. Dat betekent dat Salomon Walvis als slachtoffer van het verzet blijft voortleven in de publieke ruimte van Horst.

Lees ook

Edward-Media IMG_0914-4b1d2be6fcd7ae419df6ec7af423ba74.jpeg

Auto botst tegen boom in Lottum, traumahelikopter opgeroepen

In Lottum is donderdagmiddag een auto tegen een boom gebotst. Een traumahelikopter werd opgeroepen om hulp te verlenen.

ongeval a73.jpeg

File door ongeluk op A73 bij Grubbenvorst

Een vrachtwagen en bakwagen zijn op de A73 bij Grubbenvorst met elkaar in botsing gekomen. Daardoor ontstond een lange file vanuit Venlo in de richting van Nijmegen.

wolf.jpg

Gemeenteraad

Signalering wolf leidt tot vragen van CDA en VVD aan college

De aanwezigheid van de wolf in en rondom de gemeente roept vragen en zorgen op bij inwoners. De fracties van CDA en VVD willen van het college duidelijkheid over risico’s, maatregelen en verantwoordelijkheden.

fiets hegelsom.jpeg

Fietser aangereden in Hegelsom, automobilist doorgereden

Een fietser is donderdagochtend aangereden door een auto op de Holstraat in Hegelsom. Na het ongeluk is de auto doorgereden.

ov-proefreis.jpg

Proefreis met het openbaar vervoer helpt deelnemers weer op weg

Voor mensen die na lange tijd onzeker zijn geworden over reizen met bus of trein, wordt binnenkort een gratis OV-proefreis georganiseerd. Tijdens deze begeleide reis kunnen deelnemers in een veilige setting oefenen met het openbaar vervoer.

nard reijnders.jpeg

Tweede Wereldoorlog

Gevangenisnotities van verzetsman Toon Reijnders vormen basis voor voorstelling Nard Reijnders

Pas na de dood van zijn vader ontdekte Nard Reijnders het minutieus bijgehouden dagboek over diens gevangenschap tijdens de oorlog. Met een voorstelling vol woord en muziek deelt hij nu het verhaal dat zijn vader uit bescherming altijd voor zijn kinderen verborgen hield.