Horst
Terug

Bezoekers De Locht maken tijdreis in schoolklasje uit zeventiende eeuw

ed0dac59ae1b6b0ce4b600d10217315b.jpg

Museumdorp De Locht heeft een nieuw onderdeel geopend: een klaslokaal uit de 17e eeuw. Vrijwilligers hebben dit bijzondere schooltje zelf bedacht en opgebouwd. Het laat zien hoe kinderen meer dan 400 jaar geleden les kregen.

Youri Buis |  | Aangepast op
Precies nagebouwd
Het oude klaslokaal is geïnspireerd op een schilderij van Jan Steen. Alles in de ruimte is precies nagebouwd zoals het was in de Gouden Eeuw. Bezoekers zien hoe kinderen bij een schoolmeester thuis leerden lezen, schrijven en rekenen. Dat gebeurde vaak na een ochtend werken op het land.

Streng toegesproken
Het nieuwe schooltje is anders dan het al bestaande klaslokaal in het museum, waar schoolbankjes en inktpotjes te zien zijn. In dit nieuwe deel is de sfeer huiselijk en rommelig. Net als op het schilderij van Jan Steen hangen kinderen rond, die soms streng worden toegesproken door de ‘juffrouw’.

In het oudste lokaal krijgen kinderen veel persoonlijke aandacht. In het lokaal uit de jaren ‘30 is het klassikaal en streng. “De kinderen zaten met 40 tot 48 tegelijk in de klas,” vertelt een vrijwilliger. “Ze schreven met kroontjespennen en inkt, wat vaak leidde tot vlekken en gekladder.”

Een van de vrijwilligers laat zien hoe het eraan toe ging. “Als je met de inktpotjes rammelde, werd de juffrouw boos. Dan moest je soms zelfs in de hoek staan. De lessen waren streng en iedereen moest hetzelfde doen. Maar dat hoorde erbij in die tijd.”

Meer begrip
Bezoekers mogen zelf proberen te schrijven met een veer en krijgen uitleg over hoe het onderwijs in de 17e eeuw werkte. Volgens de vrijwilligers zorgt het schooltje voor meer begrip over het onderwijs in vroegere jaren. “Kinderen en volwassenen hebben vaak geen idee hoe onderwijs destijds in zijn werk ging. Door het te laten zien en ervaren, begrijpen ze dat beter,” zegt een van de vrijwilligers.

Lees ook

lijsttrekkersdebat - leefbaarheid.png

Gemeenteraadsverkiezingen

Leefbaarheid in de dorpen: dit zeggen de partijen erover in het lijsttrekkersdebat

In het lijsttrekkersdebat van Omroep Horst aan de Maas gingen de partijen in debat over leefbaarheid in de dorpen. Waar verschillen zij van mening en waar liggen juist overeenkomsten?

pexels-pixabay-50713.jpg

Sporting ST/SVEB te sterk voor Meterik: 4-1

Meterik heeft zondag een pijnlijke nederlaag geleden in de strijd om het kampioenschap. In de uitwedstrijd tegen Sporting ST/SVEB ging de ploeg met 4-1 onderuit.

spellenavond horst.jpeg

Spellenavond strijkt neer in Huis van de Wijk: 'Willen het toegankelijk houden'

De uit Grubbenvorst afkomstige Bart Stappers organiseert avonden vol met spelletjes op verschillende plekken. Afgelopen weekend streek de spellenavond weer neer in het Huis van de Wijk in Horst.

Leerdam-Wittenhorst foto 2.JPG

Pijnlijke nederlaag Wittenhorst tegen Leerdam

Wittenhorst heeft zaterdag een pijnlijke nederlaag geleden in de uitwedstrijd tegen LRC Leerdam. In Leerdam ging de ploeg met 2-0 onderuit tegen de laagvlieger. Daarmee lieten de Horstenaren een uitgelezen kans liggen om afstand te nemen van de onderste regionen.

Stempotlood.jpg

Gemeenteraadsverkiezingen

Op deze plekken kun je stemmen op 18 maart

Inwoners van Horst aan de Maas kunnen op woensdag 18 maart hun stem uitbrengen tijdens de gemeenteraadsverkiezingen. In totaal zijn er 24 stemlokalen verspreid over de gemeente waar kiezers terechtkunnen om hun stem uit te brengen. De meeste stemlokalen zijn geopend van 07.30 uur tot 21.00 uur.

imke emons belang van horst aan de maas.png

Gemeenteraadsverkiezingen

Lijsttrekker Imke Emons (Belang van Horst aan de Maas) in zevende aflevering 'Kiezen met'

In de podcast 'Kiezen met Omroep Horst aan de Maas' gaat Jelle van de Steeg in gesprek met de lijsttrekkers van de zeven partijen voor de gemeenteraadsverkiezingen van 2026. In de zevende aflevering is Imke Emons van Belang van Horst aan de Maas te gast.