Gemeente Horst aan de Maas loopt minstens 852.000 euro mis door te lage inflatieschatting

De gemeente Horst aan de Maas ontvangt dit jaar zeker 852.000 euro minder van het Rijk dan verwacht. Dit tekort ontstaat doordat het Rijk bij de berekening van de rijksbijdrage voor gemeenten uitging van een te laag inflatiepercentage, dat later naar boven is bijgesteld.
Bregje Deckers | 17 september 2024 16:00 | Aangepast op 17 september 2024 10:06
Dat meldt het AD. Jan Verhagen, de bedenker van de wet die de rijksbijdragen aan gemeenten regelt, wees hierop in een artikel in het vakblad Binnenlands Bestuur. De rijksbijdrage is de grootste inkomstenbron voor gemeenten, zo ook voor Horst aan de Maas, dat dit jaar 77,4 miljoen euro ontvangt, exclusief bijstandsuitkeringen. Ter vergelijking: dit bedrag is ongeveer vijf keer zoveel als de opbrengst uit de onroerendezaakbelasting.

Fouten in inflatieberekening
De hoogte van de rijksbijdrage wordt bepaald op basis van zestig verschillende factoren, zoals het aantal inwoners, huizen, stedelijkheid en welvaart. Daarnaast is de bijdrage gekoppeld aan de verwachte loon- en prijsstijgingen waar gemeenten mee te maken krijgen, gebaseerd op prognoses van het Centraal Planbureau (CPB). In het voorjaar rekende het CPB nog met een inflatie van 4 procent, maar inmiddels is dit bijgesteld naar 5,1 procent. De rijksbijdragen worden echter niet meer aangepast op basis van deze nieuwe inflatieschatting. De Vereniging Nederlandse Gemeenten (VNG) noemt deze ‘mismatch’ een probleem en heeft aangegeven dit bij het Rijk onder de aandacht te brengen. Door de stijgende uitgaven in combinatie met achterblijvende inkomsten worden gemeenten op termijn in financiële problemen gebracht, waarschuwen diverse wethouders.

Stabiel en transparant
Het Centraal Planbureau benadrukt dat het gebruik van de inflatievoorspelling uit het voorjaar een keuze is van de ministeries van Financiën en Binnenlandse Zaken. Het bureau verwacht bovendien dat overschattingen en onderschattingen van de inflatie op de lange termijn tegen elkaar wegvallen. Het ministerie van Financiën verdedigt de gekozen methode als ‘stabiel en transparant’, en wijst erop dat deze methode gemeenten vroeg in het jaar duidelijkheid biedt over hun verwachte inkomsten.

Meest gelezen

Camper brandt volledig uit in Meterik

Jelle van de Steeg | 14 mei 2025 14:53

Fietser zwaargewond in Sevenum

Jelle van de Steeg | 14 mei 2025 08:56

Lees ook

Open dag Seta tafeltennisvereniging Sevenum

Vanwege het 65-jarige bestaan van de tafeltennisvereniging organiseert Seta uit Sevenum een open dag...

Open dag bij Hockeyclub Horst

Hockeyclub Horst viert dit jaar haar 60-jarig jubileum en dat wordt groots gevierd met een feestelij...

’t Beste Idee van Horst aan de Maas bij VTI in Horst

Op woensdag 4 juni presenteren jonge talenten uit Horst aan de Maas hun meest creatieve en innovatie...

Bus beschadigd bij aanrijding in Horst: eigenaar roept veroorzaker op zich te melden

In de nacht van zaterdag op zondag is bij de kruising van de Schoolstraat en de Molenstraat in Horst...

Limburg houdt buskaartjes betaalbaar ondanks kabinetsbezuinigingen

Gedeputeerde Jasper Kuntzelaers van Limburg heeft aangekondigd dat de provincie geen prijsverhoginge...

Vijfde editie G-debat in Horst aan de Maas

Op dinsdag 13 mei vindt in de raadzaal van gemeente Horst aan de Maas de vijfde editie van het Grote...