Oorlogsverleden van Horst aan de Maas: 413 namen geïndexeerd in CABR archieven

Onlangs heeft een verzoek aan het cold-case meldpunt van Digitale Opsporing geleid tot een opmerkelijke doorbraak in historisch onderzoek. In het Centraal Archief Bijzondere Rechtspleging (CABR) werden 413 namen geïndexeerd van personen die tijdens de Tweede Wereldoorlog woonden in het gebied dat nu bekendstaat als de gemeente Horst aan de Maas.
Bregje Deckers | 9 januari 2025 12:12 | Aangepast op 9 januari 2025 12:12
De namen zijn geografisch verdeeld over de voormalige gemeenten Horst, Meerlo, Sevenum, Grubbenvorst en Broekhuizen. Deze gebieden, die gezamenlijk een bevolking van 20.410 inwoners hadden in 1940, vormen samen het huidige Horst aan de Maas. 

Geschiedenis van de regio
De diversiteit van de geïndexeerde namen geeft een genuanceerd beeld van de oorlogsgeschiedenis in de regio. Onder de geïndexeerden bevinden zich vrouwen, mannen die dienden in Duitse krijgsdienst, en leden van families die nauwe banden hadden met de NSB. Ook toont de index de leeftijdsbreedte van de betrokkenen, variërend van jonge volwassenen van 20 jaar tot een oudere van 78 jaar in 1945. Dit onderstreept hoe de oorlog het leven van mensen van verschillende generaties beïnvloedde. Sommigen kwamen in aanraking met de bijzondere rechtspleging, wat leidde tot juridische vervolging en straffen door het Gerechtshof.

Vervolgonderzoek
In 2025 wordt een vervolgonderzoek uitgevoerd, waarbij een meer gedetailleerde studie plaatsvindt naar een selectie van de 413 namen. Dit onderzoek zal zich richten op de individuele verhalen, achtergronden en mogelijke betrokkenheid van deze personen bij oorlogsgerelateerde gebeurtenissen. Het doel is om meer inzicht te krijgen in de complexiteit van de keuzes die mensen maakten in een tijd van crisis, en om nieuwe perspectieven te bieden op deze geschiedenis.

Eigen onderzoek
Voor wie meer wil weten of een eigen onderzoek wil starten naar een historische gebeurtenis of persoon, biedt Digitale Opsporing de mogelijkheid om een cold-case onderzoek aan te vragen. Via hun platform kunnen belangstellenden bijdragen aan het bewaren en ontsluiten van verhalen uit het verleden, zodat deze niet verloren gaan. 

Meest gelezen

Auto op A73 ter hoogte van Horst van de weg geraakt

Jelle van de Steeg | 12 jul 2025 08:34

Lees ook

Wittenhorst start oefencampagne met gelijkspel

Wittenhorst en competitiegenoot EVV startten hun 1 e oefenwedstrijd ter voorbereiding op de competit...

Crisisnoodopvang Swolgen sluit de deuren

Per 1 januari 2026 sluit de opvang voor Oekraïense vluchtelingen in de oude basisschool in Swolgen.

Zomer op het plein

In de zomervakantie kunnen kinderen iedere woensdag vanaf 12:00 uur op het Wilhelminaplein in Horst ...

Middeleeuwse kookkunsten op kasteel Huys ter Horst

Op zondag 6 juli is kasteel Huys ter Horst weer open voor bezoek. Deze dag staat in het teken van he...

Gezamenlijk leesmoment in het Pools en Nederlands in bibliotheek

Op zaterdagochtend 28 juni organiseert BiblioNu een gezamenlijk leesmoment in het Pools en Nederland...

Themarondleiding op het Oud Kerkhof Horst

Na het succes van vorig jaar zijn de themarondleidingen op het Oud Kerkhof Horst weer terug. De twee...