Paul Waye trekt als rennende banaan door Horst: marathon 15 van de 31

Paul Waye in zijn pak en Peo Hamrin Jelle van de Steeg
Verkleed als banaan rent Paul Waye uit Haarlem deze maand 31 marathons achter elkaar. Op donderdagochtend vertrok hij na een overnachting in Horst voor zijn vijftiende marathon naar Nijmegen.
Jelle van de Steeg | 15 mei 2025 14:23 | Aangepast op 15 mei 2025 14:23
Het is een actie die de 58-jarige Paul bedacht om op een positieve manier in actie te komen tegen zwerfafval. In Zweden ontstond het fenomeen rond 2016 waarbij hardlopers tegelijkertijd afval verzamelen en kwam het bekend te staan als plogga. In het Engels werd het vertaald naar plogging en in het Nederlands heet het inmiddels ploggen.

Banaan
"When you pick up a piece of trash, you make an impact. But when people see you doing it you make a difference", vertelt Paul. Vertaald: wanneer je een stuk vuilnis oppakt maak je een impact, maar wanneer mensen je het zien doen maak je een verschil. Precies dat is de reden voor Paul om alle 31 marathons in een bananenpak te rennen: om op te vallen en mensen te laten zien wat hij doet. "Het bananenpak helpt: ze kijken niet naar mij, maar naar wat ik doe."

Halverwege
Woensdagavond kwam Paul vanuit Roermond aan in Horst. Dat deed hij samen met plogger Peo Hamrin uit Zweden, die Paul enkele dagen eerder een berichtje stuurde en mee is gaan rennen. Op donderdag zullen in Nijmegen de wegen van de twee scheiden en gaat Paul het tweede gedeelte van zijn actie in. "De tweede helft is best wel pittig", zegt hij daarover. "Het zijn nog wat langere afstanden, ik heb verschillende opschoonacties. Maar dat is eigenlijk het minst belangrijk, want wat je ziet is dat ik met deze gekke actie de kans krijg om mensen te spreken."

Paul geeft aan het belangrijk vinden dat het op mensen overkomt als positieve actie. Dat er aandacht komt voor het probleem, maar dan op deze gekke manier. "Een positieve actie is vóór mensen, niet tegen ze."

Heuvelachtig
Dat Paul op deze manier ook elke provincie op een andere manier leert kennen, maakt de actie volgens hem ook bijzonder. "Normaal kom ik ergens via de snelweg, maar nu kom ik langs kleine weggetjes en zie ik de mooie omgeving. Dan zie je pas hoe divers het is."

En Limburg? "Heuvelachtig", vertelt Paul lachend. "Ik ben het platteland gewend! Waarom heb je heuvels? Dit is Nederland!"

Haarlem
Op donderdag is Nijmegen de eindbestemming voor Paul. Daarna vervolgt hij zijn marathon aan marathon's naar onder andere Arnhem, Zwolle, Groningen en Utrecht. Op 31 mei is zijn woonplaats Haarlem, waar de actie op 1 mei begon, het eindpunt. Paul zijn avontuur volgen kan via Instagram (@wayeoflife) en de website.

Meest gelezen

Camper brandt volledig uit in Meterik

Jelle van de Steeg | 14 mei 2025 14:53

Fietser zwaargewond in Sevenum

Jelle van de Steeg | 14 mei 2025 08:56

Lees ook

Open dag Seta tafeltennisvereniging Sevenum

Vanwege het 65-jarige bestaan van de tafeltennisvereniging organiseert Seta uit Sevenum een open dag...

Open dag bij Hockeyclub Horst

Hockeyclub Horst viert dit jaar haar 60-jarig jubileum en dat wordt groots gevierd met een feestelij...

’t Beste Idee van Horst aan de Maas bij VTI in Horst

Op woensdag 4 juni presenteren jonge talenten uit Horst aan de Maas hun meest creatieve en innovatie...

Bus beschadigd bij aanrijding in Horst: eigenaar roept veroorzaker op zich te melden

In de nacht van zaterdag op zondag is bij de kruising van de Schoolstraat en de Molenstraat in Horst...

Limburg houdt buskaartjes betaalbaar ondanks kabinetsbezuinigingen

Gedeputeerde Jasper Kuntzelaers van Limburg heeft aangekondigd dat de provincie geen prijsverhoginge...

Vijfde editie G-debat in Horst aan de Maas

Op dinsdag 13 mei vindt in de raadzaal van gemeente Horst aan de Maas de vijfde editie van het Grote...