De race, die liep van 26 mei tot 19 juni, is een educatief initiatief gericht op bewustwording rondom e-waste.
Interactief
Leerlingen kregen eerst een interactieve gastles over afvalscheiding en circulaire economie, waarna zij in actie kwamen om in de buurt oude of kapotte elektronische apparaten op te halen. Naast Onder de Wieken, die met 23 leerlingen 1445 objecten ophaalde, waren ook andere scholen uit Horst aan de Maas actief. Basisschool Onder de Linde uit Hegelsom haalde met 40 leerlingen 1764 stukken op en Basisschool de Bottel uit Lottum 1267 met 40 leerlingen. De Kameleon uit Grubbenvorst wist 486 objecten bij elkaar te sprokkelen met in totaal 25 leerlingen. De eindscore wordt bepaald door het aantal stukken te delen door het aantal leerlingen dat meedeed.
Fanatiek
Basisschool Onder de Wieken legt uit waarom ze meededen aan de E-waste Race: “We vinden het een goed initiatief om e-waste een nieuw leven te geven”, vertelt Kaiya Verheijen, docent van groep 7-8. “Het is goed om zoveel mogelijk te recyclen en niet alleen maar nieuwe spullen te kopen.” Volgens de docente gingen de leerlingen fanatiek van start: “Er werden meteen vier managers aangewezen die alles regelden. Mensen konden bijvoorbeeld online e-waste aanmelden wat dan opgehaald kon worden en de leerlingen zorgden dan zelf dat dit gebeurde en maakte een planning.”
Derde
Nadat de school zevende stond zakte de motivatie iets, maar nadat er diverse kruiwagens met e-waste de school wisten te bereiken groeide de hoop op een mooie eindstand. “Van oude televisies tot airfryers en printers”, vertelt Verheijen. “We zijn super trots op onze derde plek.”