Stemmen in een gevangenis: in Evertsoord kan het

Het stembureau in het Bajescafé Omroep Horst aan de Maas
Een stembureau bij een gevangenis: het klinkt ongewoon, maar in het Bajescafé van de penitentiaire inrichting Ter Peel in Evertsoord kon het vandaag. Zowel dorpsbewoners als vrouwen uit de inrichting konden hier tot 13.00 uur hun stem uitbrengen.
Bregje Deckers | 29 oktober 2025 14:27 | Aangepast op 29 oktober 2025 14:27
Een officieel stembureau werd ingericht na een geslaagde proef tijdens de Europese Verkiezingen.

Stemrecht
Gedetineerden hebben in Nederland actief stemrecht, maar in de meeste gevangenissen brengen zij hun stem uit via een volmacht. In Evertsoord besloot de directeur het anders aan te pakken. Samen met de gemeente Horst aan de Maas en een aantal betrokken gedetineerden werd in het Bajescafé een volwaardig stemlokaal ingericht. “Het Bajescafé is een bijzondere plek,” vertelt directeur Arend de Korte. "Burgers kunnen hier stemmen en op momenten dat er geen bezoekers binnen zijn, kunnen ook onze gedetineerden hun stem uitbrengen. Zo maken we het voor iedereen mogelijk om mee te doen.”

De stem van binnenuit
Een van de drijvende krachten achter het initiatief is de voorzitter van de gedetineerdencommissie. Zij vertelt dat het idee al langer speelde en is trots op wat er bereikt is: “De directeur heeft lef getoond door te denken in mogelijkheden in plaats van beperkingen. We wilden laten zien dat ook binnen de muren van een gevangenis democratie leeft.”

Betrokken bij de samenleving
Voor de betrokkenen is het meer dan een praktische voorziening. Door het stemmen te organiseren, blijft de band met de samenleving behouden. “Wij komen allemaal weer buiten,” zegt de gedetineerde. “Dan is het belangrijk dat we blijven meedoen en ons onderdeel voelen van de maatschappij. Stemmen hoort daarbij.”

Feest voor de democratie
Wanneer het stembureau in de middag sluit, blijkt het een succes. De stembus is goed gevuld, het enthousiasme groot. “We hebben hier iets bijzonders neergezet,” zegt De Korte. “Het is mooi dat Evertsoord weer een stembureau heeft, en dat onze gedetineerden er samen met de inwoners gebruik van kunnen maken." De gedetineerde: "Ik vind dit een feest voor de democratie.”

De hoop van de directeur en gedetineerden is dat het stemlokaal in het Bajescafé ook bij volgende verkiezingen terugkeert.

Meest gelezen

Vrijwilligersmedaille voor Noud Bongers uit Lottum

Jelle van de Steeg | 27 okt 2025 22:00

Lees ook

Politie zoekt getuigen van mishandeling verkeersregelaars bij Toverland

De politie is op zoek naar getuigen van een mishandeling van twee verkeersregelaars die vrijdagavond...

De Week van Hier: Van Eijk (VVD) en Wolters Gregório (SP) over economie, lonen en woningmarkt

In De Week van de Hier gingen Wendy van Eijk (VVD, nummer 7 op de kandidatenlijst) en Jorge Wolters ...

Agrariër bezorgd over nabijheid AZC bij landbouwgrond

Een agrariër heeft zijn zorgen geuit over de mogelijke verlenging van het verblijf van de opvangloca...

Wethouders Roy Bouten en Eric Beurskens te gast in De Week van Hier over woningen in Horst aan de Maas

In de nieuwste aflevering van De Week van Hier vertellen wethouders Roy Bouten en Eric Beurskens ove...

Doelpuntrijk gelijkspel Wittenhorst in Rosmalen

In een doelpuntrijke wedstrijd hebben Rosmalen en Wittenhorst de punten gedeeld na een 3-3 gelijkspe...

Na honderd jaar in Venlo verhuist bloemist naar Grubbenvorst

Na zo'n honderd jaar komt er per 1 oktober een einde aan Bloembinderij Nizza in Venlo. De huidige ei...